SAKIZ ADASI  GEZİSİ

2 Gece 3 Gün

 

  1. Gün : 22 Haziran Cuma

Sabah Saat 01:30 Çanakkale den Çeşme’ye hareket,

08:00 itibari ile gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından 09:00 ‘da  HIZLI FERİBOT ile, Çeşme koyları ve deniz fenerlerinin eşliğinde Sakız Adası’na doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 30 dakika süren bu keyifli deniz yolculuğunun ardından, turistik ada kimliğinin yanı sıra Ortaçağ köyleriyle tarihi derinliği olan Sakız adasına ‘’Merhaba” diyoruz. Gümrük çıkışında valizlerimizi otobüsümüzün bagajına yerleştirdikten sonra Sakız Adası şehir merkezi tanıtım turumuza başlıyoruz.

Bu turumuzda Yunanistan’ın en önemli kütüphanelerinden biri olan KORAI kütüphanesini, APLOTERYA adı verilen Sakız adası çarşısını, Sultan Abdülmecit tarafından yaptırtılan MECİDİYE Cami’yi, Sakız adasının en büyük ve en işlek meydanı olan VOUNAKİ MEYDANI’nı geride bıraktıktan sonra BİZANS döneminde inşa edilmiş fakat daha sonra sırasıyla CENEVIZ ve OSMANLI dönemlerinde de adanın yönetim merkezi olmuş SAKIZ KALESİ’ni ve içerisindeki OSMANLI eserlerini ziyaret edeceğiz.

Ardından öğlen yemeği için adanın kuzeyindeki en güzel balıkçı köyü LANGADA ya doğru hareket ediyoruz. Öğlen yemeğinin ardından HOMEROS‘un İlayda ve Odeysseia eserlerini yazdığı Vradados bölgesindeki DASKALOPETRA‘yı ziyaret ediyoruz. Dönüş yolumuzda adanın sembollerinden biri olan deniz kenarındaki yel değirmenlerinin yanında fotoğraf molamızdan sonra otelimize geçiyoruz.

Saat 20:00 otel lobisinde buluşup Canlı Yunan müziği eşliğinde  akşam yemeğimizi yiyeceğimiz tavernaya gidiyoruz. Arzu eden misafirlerimiz belirlenen saatte servis aracı ile otele dönüyor, isteyen misafirlerimiz de sabahın erken saatlerine kadar sirtaki yapmaya devam ediyorlar. Konaklama

  1. Gün : 23 Haziran Cuma

Sabah kahvaltısının ardından  GÜNEY ADA Sabah kahvaltının ardından belirlenecek saatte otel lobisinde buluşarak, rotamızı dünyada damla sakızının tek üretim yeri olan ve MASTIKA HORYA olarak adlandırılan SAKIZ KÖYLERİ’ ne çeviriyoruz. Cenevizlilerden kalan narenciye bahçeleri ile çevrelenmiş Ceneviz tarzı taş konakları ile meşhur KAMBOS bölgesinin içinden geçerek ilk durağımız olan ARMOLİA köyü’ ne varıyoruz, burada adanın meşhur Sakız Ağaçlarını da yakından görüyoruz. Seramik yapımı ve seramik işlemeciliği ile büyük bir üne sahip olan Armolia köyünde seramikten sürahiler, vazolar, bardaklar ve fincanlar yapılmaktadır. Dileyenler buradaki mağazalardan seramik ve yerel ada ürünleri alışverişi yapabilirler. Buradan sonraki durağımız, Bizans döneminde inşa edilen, adanın en turistik, en eski ve labirent sokaklarıyla ünlü MESTA köyü. Benzersiz bir mimariye sahip olan bu köy, hem eşsiz evlerini hem de Yunanistan’ın en önemli kiliselerinden biri olan Aziz Taksiarhis kilisesini günümüze kadar bozulmadan getirmeyi başarmış ortaçağ kale-köylerinden biri olarak sizleri yüzyıllar öncesine götürüyor. Burada vereceğimiz serbest zamanda dilerseniz köy meydanında kahve içebilir, adaya özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Ardından, Ada’nın güneyindeki en büyük köylerinden biri olan, siyah-beyaz geometrik şekillerin kombinasyonu ve eşsiz dış duvar dekorlu evleri ile ünlü PYRGİ köyü’ ne varıyoruz. Bu Ortaçağ Köyünün dar sokaklarında yürüyüş yaparken, önemli tarihi anıtları ve Bizans dönemine ait Kutsal Havarilere adanmış Agion Apostolon Kilisesini görebilirsiniz. Bu keyifli turumuzun son durağı, öğle yemeğimizi yiyeceğimiz şirin bir balıkçı kasabasına gidiyor, birbirinden lezzetli ve bir o kadarda damak tadımıza uygun yunan yemekleriyle bu güzel günümüzü bitiriyoruz.

 

  1. Gün : 24 Haziran Pazar

Sabah kahvaltısının ardından  serbest zaman – ALIŞVERİŞ VE YÜZME MOLASI

Rehberin belirleyeceği saatte toplanma ve Limana hareket

Tur dönüşü sizleri Sakız adası limanından güzel hatıralarla uğurluyoruz…

Çeşme ye geçtikten sonra aracımızla Çanakkale’ye hareket ediyoruz. Akşam geç saatte Çanakkaleye varış.

 

KİŞİ BAŞI : 175 EURO

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER;

Hızlı Feribot Bileti

Ücretsiz Liman – Otel Transfer

Şehir Merkezi Tanıtım Turu

Kuzey Sakız Adası Turu

Güney Sakız Adası  Turu

2 gece 4* Otel Konaklama (Kahvaltı Dahil)

Acente Refakati ve Türkçe Rehberlik Hizmeti

Tura Dahil Olmayan Hizmetler;

Bütün öğle yemekleri ve şahsi harcamalar

Akşam yemekleri

Müze giriş çıkış bedelleri

Seyahat sağlık sigortası (10 Euro)

Yurt dışı çıkış harcı   ( 15 TL )

Yurt dışı vize bedeli ( 130 Euro )

 

Not: Rehber gerekli gördüğü durumlarda programın akışında değişiklik yapabilir.

Not: Pasaportunda KKTC’ye giriş damgası olanlar Yunanistan’a giremezler.