SAKIZ ADASI  GEZİSİ

1 Gece 2 Gün

 

  1. Gün :

Saat 01:00 Çanakkale den Çeşme’ye hareket,

Sakız Adası turu için Cumartesi sabahı saat 8:00’da Çeşme gümrük limanı girişinde işlemlerimizi tamamlıyoruz. Pasaport kontrolünün ardından Ege’nin maviliklerinde TURYOL HIZLI FERİBOTLARI ile 30 dakika sürecek keyifli yolculuğumuz başlıyor. Sakız Adası limanına vardığımızda giriş işlemlerinin ardından valizlerimizi otobüsün bagajına yerleştiriyor ve Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz.

BATI ADA TURU

Aracımızdaki yerlerimizi alıp  yaklasık bin yıl önce inşaa edilmiş ve yüzyıllarca tüm  Ege’nin en önemli dini merkezi olmuş NEA MONİ manastırına doğru hareket ediyoruz. Bu manastır UNESCO tarafından dünya kültür  mirası ilan edilmiştir. Manastır gezimizin ardından yüzyıllar boyunca adanın en korunaklı köyü sayılan ANAVATOS köyünü ziyaret edip, hüzünlü tarihini öğreniyor ve öğle yemeği için adanın en güzel gün batımı manzaralı ortaçağ köyü olan AVGONİMA ya doğru yola çıkıyoruz.

Yemek molamızın ardından 14 yy da Cenovalılar tarafından  inşaa edilmiş ve hala sapasağlam ayakta duran ihtişamlı konaklarıyla meşhur  KAMBOS’a gidiyoruz. Bu bölgede eski dönemlerden kalma güzel bir konağın bahçesinde (CITRUS) kahve molası veriyoruz. Ayrıca bu konak  Cenovalılar döneminden bu yana adanın meşhur portakallarının tarihini anlatan bir müze olarak hizmet vermektedir. Kısa müze ziyaretimizin ardından otele hareket ve serbest zaman..

  1. Gün :

Sabah kahvaltının ardından otobüsteki yerimizi alıyoruz. Rotamızı dünyada damla sakızının en önemli üretim yeri olan ve MASTİKA HORYA olarak adlandırılan SAKIZ KÖYLERİ’ ne çeviriyoruz. Cenovalilardan kalan narenciye bahçeleri ile çevrelenmiş italyan tarzı taş konakları ile meşhur KAMBOS bölgesinin içinden geçerek, ilk durağımız olan ARMOLİA köyü’ ne varıyoruz. Burada adanın meşhur sakız ağaçlarını yakından görüyoruz. Seramik yapımı ve seramik işlemeciliği ile büyük bir üne sahip olan Armolia köyünde seramikten sürahiler, vazolar, bardaklar ve fincanlar yapılmaktadır. Arzu edenler buradaki mağazalardan seramik ve yerel ada ürünleri alışverişi yapabilirler.

Buradan sonraki durağımız, cenovalilar döneminde inşa edilen, labirent sokaklarıyla ünlü adanin en meshur köylerinden biri olan MESTA. Benzersiz bir mimariye sahip olan bu köy, hem eşsiz evlerini hem de Yunanistan’ın en önemli kiliselerinden biri olan Aziz Taksiarhis kilisesini günümüze kadar bozulmadan getirmeyi başarmış, ortaçağ kale-köylerinden biri olarak sizleri yüzyıllar öncesine götürüyor. Burada vereceğimiz serbest zamanda dilerseniz köy meydanında kahve içebilir, adaya özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

Ardından, adanın güneyindeki en büyük köy olan ve duvarları ksista yöntemiyle süslenmiş ünlü PYRGİ köyüne varıyoruz. Bu ortaçağ köyünün sokaklarında yürüyüş yaparken, önemli tarihi anıtları ve Bizans dönemine ait Kutsal Havarilere adanmış Agion Apostolon Kilisesini görebilirsiniz.

Bu keyifli turumuzun son durağı, yemek molası vereceğimiz, siyah volkanik taşlardan oluşan adanın en ünlü plajı Mavra Volia’nın bulunduğu EMPORİOS köyü. Birbirinden lezzetli ve bir o kadarda damak tadımıza uygun yunan yemekleriyle  güzel günümüzü bitiriyor, turumuzu tamamlıyoruz.

Dönüş yolunda adanın güzel doğa manzarasını seyrederek merkeze dönüyoruz. Bu güzel günün ardından gümrük işlemlerini bitirdikten sonra gemimizle Çeşme’ye doğru harekete geçiyoruz. Ege’nin mavi sularında keyifli yolculuğumuzu tamamlayıp Çeşme’ye ulaşıyoruz.

 

 

KİŞİ BAŞI :                      135 EURO

                          3 – 12 Yaş  70 Euro

 

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER;

Hızlı Feribot Bileti

Ücretsiz Liman – Otel Transfer

Batı Ada Turu

Güney Ada Turu

1 gece  Otel Konaklama, Oda Kahvaltı (Diana Hotel, Morning Star Hotel, Sunset Hotel, Kyma Hotel)

Acente Refakati ve Türkçe Rehberlik Hizmeti

 

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER;

Öğle yemekleri ve şahsi harcamalar

Akşam yemekleri

Müze giriş çıkış bedelleri

Tek Kişilik Odada konaklama 25 Euro Sıngle Farkı

4* Otel farkı kişi başı 20 euro

Seyahat sağlık sigortası (10 Euro)

Yurt dışı çıkış harcı   ( 15 TL )

Yurt dışı vize bedeli ( 130 Euro- Yeşil Pasaportu olmayanlar için  )

 

 

Not: Rehber gerekli gördüğü durumlarda programın akışında değişiklik yapabilir.

Not: Pasaportunda KKTC’ye giriş damgası olanlar Yunanistan’a giremezler.